fbpx

Ravimtaimede ja elustiilinippidega ärevuse vastu

Kui negatiivsed emotsioonid võtavad su meele sageli üle ja kui sa kannatad ärevuse või liigse muretsemise all, uni on rahutu ja süda kipub pekslema ka põhjuseta, siis võib kasu olla sellest, kui teed elustiilis mõned ümberkorraldused.

Elustiilinipid ja loodusravist teada taimsed abilised

  • Vähenda kohvi tarbimist või loobu sellest üldse (see käib ka teiste ergutavate jookide kohta). Need tõstavad su keha üldist valmisolekut olukorrale ärevamalt reageerida. Eelista tavalist sooja vett või taimset teed. Liiga kange must tee on samuti liiga kofeiinirikas ja roheline tee on jahutav, seega leia midagi kodumaisest arsenalist – parimaks valikuks pärnaõietee, naistepunatee, lahja münditee, kummelitee, angervaksatee, apteegitillitee, nurmenukutee. Kindlasti leiad endale sobivaima ja proovi ka erinevaid kombinatsioone. Kõik ravimtaimeteed ei maitse sugugi nagu hein! 🙂
  • Vähenda toore ja külma toidu söömist ja asenda kõik söögikorrad toiduga, mis on olemuselt tummine, pehme ja annab sooja. Hommikune puder, lõunane pajaroog või soe salat ja õhtune puljong võivad vägagi hästi ärevuse ja liigsete mõtete vähenemisele kaasa aidata. Unehäirete puhul on eriti hea kostitada end õhtul kas õlisema köögiviljapuljongiga või lihasööjail kvaliteetse kondipuljongiga.
  • Püüa tavalise või asemel kasutada selitatud võid (gheed), eriti hea, kui paned sinna sisse riivitud muskaati või küüslauku.
  • Kui magama jäämisega on lood keerulised, püüa juua õhtul mõnusat vürtsiteed sooja piima (sobib ka taimne piim) ja soojendavate maitseainetega (kaneel, kardemon, ingver, muskaat, nelk). Võid proovida ka piima sisse blenderdada datleid või kuivatatud ploome – magus soe jook on rahustav. Sobib ka glögi või hõõgveini tüüpi joogid. Alkoholi sisaldava glögiga siiski ära liialda, sest lõpuks tõstab see omakorda ärevust ja võib hoopiski sõltuvust tekitada! Aga alkoholi saab alati välja keeta soojendamise käigus.
  • Eriti hea on Hildegardi südamevein, kus alkoholi polegi sees ja mille valmistamine on lihtne: pane 10 värsket petersellivart koos lehtedega liitri looduslikult puhta veini sisse. Lase kümmekond minutit väikesel tulel keeda, seejärel lisa umbes 300 grammi naturaalset mett ja keeda veel 4 minutit kergelt. Kurna ja pane kuumalt eelnevalt kange alkoholiga loputatud pudelisse. Naturalindal on sellest retseptist inspireerituna olemas “Rõõmsa südame eliksiir”, mis sisaldab natuke muidki nippe, nii et kui pigem soovid valmistoodet, leiad selle siit.
  • Enne magamaminekut käi mõnusalt sooja duši all või vannis, aga mitte väga kuumas, sest see on liialt ergutav. Mõnusalt soe vesi on alati lõõgastav, nii et kui on raske periood elus, siis proovi leida aega ka päevasel ajal duši all või vannis käia. Pehme saun (näiteks aurusaun või muu, mis on 40–50-60 kraadi) on samuti hea.
  • Ära vaata tund aega enne magamaminekut arvutit, nutitelefoni, televiisorit. Loe hoopis mõnda rahulikus tempos kulgevat raamatut või ära tee üldse midagi. Kas sellega on võimalik hakkama saada? Kas sa oskad nii olla? Kui see mittemidagitegemine on liiga raske, siis leia mingi käeline tegevus: käsitöö, värviraamatu värvimine, millegi parandamine, mõne kauge maa või looduspiltide raamatu vaatamine (muidu ju selleks niikuinii aega ei ole!) või niisama nokitsemine.
  • Tee jalgadele või seljale ja kõhule vahetult enne magamaminekut mõnus kuumaveekoti või soolakoti teraapia (Naturalindal on olemas korduvkasutatav soolakott, mille saab ahju pannes hõlpsasti üles soojendada – lihtne!).
  • Masseeri käsi, jalgu ja soovi korral ka pead ja juuksejuuri soojendatud õliga (parim on seesamiõli, aga sobib ka oliiviõli, viinamarjaseemneõli). Kui õnnestub, mine õhtul (pea)massaaži, mida tehakse sooja õliga, või hoopis horme (Mongoolia mokša) teraapiasse.
  • Sinu jaoks rasketeks hetkedeks (eksam, koosolek, tööintervjuu vms) õpi tegema hingamisharjutusi ja pista kotti Naturalinda “Rahuliku meele tinktuuri”, mis sisalab palderjani ja veiste-südamerohtu. Vaid mõnikümmend tilka vee või tee sees aitab ärevust maha tuua, hingamisharjutustega koos on see suurepärane viis meelerahu luua ka keerulistes olukordades.
  • Riietu soojalt ja eelista naturaalseid riideid, sest pidev külmatunne võib ärevust tõsta nagu ka liigne kuumus. Väga tundlikel inimestel võib ka sünteetilise riide “hõõrumine” vastu nahka olla häiriv. Sama, muuseas, kehtib ka aluspesu materjalivaliku puhul.
  • Loo enda ümber mugavaid ja turvalisi olukordi: selmet nädalavahetusel ööklubisse minna, tee mõnus õhtusöök sõpradega. Intensiivse väljasõidu asemel naudi kodus patjade ja tekkide vahel mõnusa raamatu lugemist, filmi vaatamist ja tee joomist. Asenda liiga kiired, intensiivsed ja äärmuslikud tegevused pigem millegi pigem aeglase, pehme, turvalise ja mõnusaga. Sõprade ja tuttavate puhul, kes tekitavad sinus halva enesetunde, mõtle, kas sa ikka pead nendega tegelikult kokku saama. Enesehool on väga tähtis!

Liigu teadlikult

  • Kui oled tubli spordiklubisportlane või teed välitrenni, siis kaalu aeroobika, kikkpoksi või muu väga intensiivse trenni asemel midagi pehmemat, näiteks hoopis kepikõndi, jalutamist või sörkjooksu. Liiga intensiivne trenn ereda valguse ja kõva heliga ruumis võib ärevust suurendada. Värskes õhus liikumine on palju rahustavam. Hästi mõjuvad ka keha-meele trennid (pilates, jooga, aeglased venitused) ja vahel ka ujumine (kui vesi ei ole liiga külm).
  • Kui oled pigem tugitooliinimene, siis leia võimalus teha õhtul kasvõi 10–15 minuti pikkune väike jalutustiir. Selle aja ikka leiad! Kui muidu ei saa, võta koer – ta on parim tervise-coach, kes ei halasta ka kõige vihmasemal päeval ja viib su natukesekski õue. Või lepi naabrinaise või mõne sõbraga väike õuetiir kokku – teisele on palju raskem ära ütelda kui iseendale.
  • Väljas liikudes püüa hoida tähelepanu ümbritseval: jäta oma mõtted koju ja jälgi puid, taimi, maju, inimesi. Tunneta lõhnu ja märka valgust enda ümber. Su jalutuskäik on ideaalselt teadlik, kui oskad pärast üles lugeda, mida sa oma viie meelega tähele panid. Kui kruttisid peas oma keerulisi mõtteid, siis mine välja ja proovi uuesti: jälgi, pane tähele, loetle ja nimeta asju.

Unehügieen

  • Püüa magada vähemalt kaheksa tundi ööpäevas. Kui see ei õnnestu, loo endale tingimused, et saaksid mõnegi korra nädalas korralikult välja magada, ja sa näed, kuidas ärevus taandub suurel määral. Mida vähem sa magad ja mida väsinum oled, seda rohkem tekitavad igapäevased olmeprobleemidki sinus stressi ja seda kergemalt tekib ärevus. Magamata olekus tunduvad kõik probleemid kümme korda suuremad, kui need reaalselt on.
  • Kui uni ei kipu tulema, püüa oma tähelepanu hoida hingamisel. Kui mõtted lähevad uitama, siis ära anna endale hinnanguid ega tee etteheiteid, vaid too lihtsalt tähelepanu tagasi hingamisele. Hingamist jälgides ja näiteks soovitavat tulevikku visualiseerides on uni ka keerulisematel eluperioodidel lihtsam tulema. Näiteks EFT (emotsionaalse vabaduse tehnika), üks koputamisteraapia meetoditest, on minu kogemuste põhjal andnud väga häid tulemusi unne suikumisel.
  • MBSR tehnika keha jälgimise harjutus on samuti üks tõhusamaid ja kiiremaid uinutajaid.
  • Pööra tähelepanu oma seksuaalelule ja lähedusele. Kui su elus ei ole parasjagu mõnda lähedast ja kallist inimest, kelle kaissu pugeda, siis luba endale spaaprotseduure või massaaži. Teadmine, et keegi meie eest hoolitseb ja hoolivalt puudutab, mõjub rahustavalt. Ehk on huvitav teada, et iseendale pai tegemine, kasvõi käsivarte õrn silitamine, on ka rahustav.
  • Vaata, et su magamistuba oleks jahe ja tuuluta seda: värske õhk toob parema une!

Tee head!

Kõlab nagu vana äraleierdatud tarkus, aga see ongi vana äraleierdatud tarkus. Tõepoolest: kui teed kellelegi midagi head, siis see paitab su hinge ja loob meelerahu. See ei tähenda seda, et peaksid mõne sõbra või sugulase nässu läinud elu korraldama – ei, vägisi sekkumisel kellegi ellu on tavaliselt hoopis vastupidine mõju. Hea tegemine võib väljenduda sadadel muudel viisidel: naerata vastutulevale inimesele või poemüüjale ja neilegi, kes sind kogemata müksasid või põrnitsema jäid. Jäta autosignaal kasutamata, mõni märkus või kriitikanool õhku viksamata. Nopi üles mõni metsas vedelev plastpudel. Istuta puu. Mine varjupaiga koeraga jalutama. Kingi aega mõnele vanale üksildasele sugulasele. Rõõmusta sõbra kordamineku üle. Variante on tuhandeid.
(Algne tekst on ilmunud Kaia-Kaire Hundi raamatus Emotsioonide alkeemia, siin on väikesed täiendused ja nipid juures).

 

Ostukorv
Scroll to Top