„Lood, mis loovad” on Toomas Trapido esikraamat, mis viib lugeja läbi mõtterännakute ja elulooliste sündmuste. Kohtume põlisrahvaste maailmapildi ja planeedi kui elusa organismi ehk Maaema Gaiaga. Reisime Euroopa ja Eesti ökokogukondades, tutvume ühistarkusega ja seikleme suure elurikkuse ja elutarkusega paikades. Käime ka varjuderiigis ning uurime, kas ilusam ja elusam maailm on võimalik.
NB! Raamatut tellides kirjuta palun ka märkuste väljale (tellimuse vormistamise lehel paremal pool) pakiautomaadi nimi, kuhu soovid raamatut saada. Siis saame olla kindlad, et info meieni jõuab. Aitäh!
NB!! Raamatus on autori Toomas Trapido isiklik pühendus tellijale. Kui Sa soovid pühendust kellelegi teisele või ei soovi üldse, siis palun kirjuta oma soov märkuste väljale (tellimuse vormistamise lehel paremal pool).
Raamatu sisu
1. Kuidas ma ühel suvepäeval aastal 2000 äkki suurest pildist aru sain. Elisabet Sahtourise Maailmatants, evolutsiooni uus lugu. Koostöö ja konkurents. Teadvuse roll evolutsioonis.
2. Miks ja kas me peame loodust kaitsma? Kelle eest? Kas on ka muid võimalusi? Kuidas ma ühel hetkel küsisin endalt, miks, kui kaua ja kelle eest ma pean loodust kaitsma? Kolme tüüpi tegevused – hävingut ära hoidvad, uut struktuuri loovad, teadvust ja maailmanägemist muutvad. Joanna Macy.
3. Gaia – Maa kui elusorganism. Mis siis kui Maa ongi elus ja teadvel? James Lovelock – Gaia teooria. Emake Maa.
4. Põlisrahvaste maailmapilt ja sõnum. Kas me oleme põlisrahvas? Kuidas loodus meiega räägib, mis me selleks tegema peame. Milline on põlise maailmanägemisega inimese ja kogukonna arusaam maailmast ja kuidas see elus väljendub?
5. Organisatsioonid kui arenevad organismid. Kas organisatsioonid saavad käituda nagu elusorganismid? Kuidas toimub sel juhul juhtumine ja igapäevane töö? Avatud ruum, ring. Frederic Laloux – evolutsiooniline juhtimine. Minu isiklikud kogemused ringipõhiste meetoditega väga erinevates organisatsioonides. Draakoniunistamine.
6. Ökokülad ja Maa immuunvastus. Looduse kaitsmine üksinda ei ole lahendus. On vaja uusi mudeleid, kus katsetatakse looduse ja inimeste kooselu üksteisele viga tegemata. Kuidas me käisime Euroopas ökokülasid uurimas ja mida me nägime. Väga eriilmelised organisatsioonid kes kõik liiguvad ühes suunas – liikumiste liikumine kui Maa immuunreaktsioon, Paul Hawken.
7. Teistmoodi teadus. Ka teadus on muutumises. Mis on teadmine, kas on erinevat tüüpi teadmisi, mis on teadmiste allikad? Mis on tõde ja kuidas seda kasutada. Põlisrahvaste teadus.
8. Kirevus haridusmaastikul. Kas lapsed jäävad rumalaks, kui nad saavad ise oma hariduse üle oluliselt rohkem otsustada, end proovile panna? Metsa, eksimise, üksiolemise tähtsusest arenemisel. Täiskasvanuks saamine.
9. Eesti keel, mis on täis vihjeid, saladusi, aardeid ja taipamisi. Meie suur varandus. Lugupidamisest ehk loo pidamisest.
10. Teadvus. Kes või mis oli alguses? Kas algus üldse oli? Kust me tuleme? Kes me oleme? Kuhu läheme?
Läbi lugude loome maailma. Milline on minu praegune lugu, sinu lugu, meie lugu? Kas loota on lootust?