Kloostrimeditsiin on jätnud meile palju häid ja tänapäeval kasutatavaid maitseid – näiteks glögi olemus pärineb vanadest väekatest apteegijookidest – Apteeker Melchiori mäletate? 🙂
Rõõmuküpsised on justkui apteeginapsi tahke versioon sisaldades koostisaineid, mis parandavad tuju, toovad parema une, annavad jõudu, aitavad tõsta toonust, parandavad seedimist – ühesõnaga loovad tervise vundamenti. “Olgu toit sinu ravim!”, on olnud kloostrimeditsiini üks oluline lähtekoht.
Püha Hildegard Bingenist on keskaja kloostrimeditsiini tuntumaid esindajaid. Tema retseptid on aegumatud ja tõhusad, ja mis samuti oluline – ülimaitsvad.
Püha Hildegardi rõõmuküpsised, algse nimega Närviküpsised on valmistatud originaalretsepti järgi ja nende esialgne kirjeldus on järgmine: ,, Söö neid sageli ja see vähendab kibedust su südames ja meeles ning avab sinu südame ja tuimestunud tajud. See teeb su hinge rõõmsaks, puhastab ja selgitab mõtteid; vähendab kõiki halbu kehamahlu sinus; on verele heaks toonikuks ja teeb sind tugevaks.” (Hildegard von Bingen, Physica, I, 21)
Söö küpsiseid õhtul hea une saamiseks (näiteks õhtusöögi asemel), või hommikul kui seedimine kipub kehva olema, või lõuna ajal kui stressi on palju. Eriti head ja kasulikud on Hildegardi Rõõmuküpsised sooja joogiga – näiteks köömnetee või apteegitilliteega. Õhtul annavad hea une rõõmuküpsiste kõrvale joodav soe piima- või taimepiimajook.
Küpsised sobivad ka haigusperioodist taastumiseks, sobivad vanematele inimestele elujõu suurendamiseks, lastele kummikommide või limonaadi asemel rahustavaks ja rõõmustavaks ampsuks.
Ja muidugi sobivad küpsised igal ajal söömiseks lihtsalt selleks, et natuke paitada oma maitsemeeli ja seeläbi tuua päeva rohkem rõõmu ja helgust!
Rõõmuküpsised on valminud käsitööna mahepõllumajanduslikest toorainetest.
KOOSTIS: speltanisu jahu *, või, toor-roosuhkur*, muna*, muskaatpähkel*, kaneel*, nelk*, sool, küpsetuspulber
* mahepõllumajandusest